ورزش های پهلوانی و زورخانه ای از جمله رشته های اصیل ایرانی است که دارای پیشینه تاریخی و فرهنگی ویژه ای است. این رشته ورزشی در گناباد از رونق ویژه ای برخوردار است، چنان که به گفته یکی از پیشکسوتان افزایش ۳۰برابری آمار ورزشکاران، باعث ازدحام در گودهای باستانی شهرستان شده است.

دبیر هیئت ورزش های پهلوانی و زورخانه ای گناباد در گفت وگو با خراسان می گوید: سابقه ورزش های زورخانه ای در شهرستان گناباد به حدود یک قرن پیش باز می گردد. در آن زمان مکانی که هم اکنون در خیابان «ناصرخسرو» تبدیل به «بانک ملی» شده است، به عنوان گود زورخانه مورد استفاده ورزشکاران قرار می گرفت.
«حمیدرضا جفایی» می افزاید: تنها ورزشی که با وجود تأکیدات مقام معظم رهبری درباره اهمیت آن، متأسفانه هیچ گونه حمایت مالی نمی شود و اعتبارات آن همیشه در حد «صفر» است، همین رشته ورزشی زورخانه ای و کشتی پهلوانی است.
وی با اشاره به تغییر و تحولات فراوان در رأس فدراسیون پهلوانی و زورخانه ای کشور می گوید: برخی از این تغییر و تحولات زودهنگام، به این ورزش و هیئت های ورزشی در این رشته ضربه زده است.
وی ادامه می دهد: تأخیر در واریز اعتبارات و بعضا حذف و از بین رفتن اعتبارات این ورزش جفایی است که گاه در حق این رشته روا می شود.
وی می افزاید: مرشدهای زورخانه ای اغلب بدون چشمداشت و به خاطر عشق به مولاعلی(ع) ضرب می زنند در حالی که حتی یک ریال هم دریافت نمی کنند و بعضا حتی بیمه هم نیستند.
وی با اشاره به تجهیزات موجود در زورخانه های گناباد می گوید: تمامی تجهیزات زورخانه های گناباد به همت ورزشکاران و خیران خریداری شده است و حتی ورزشکاران هزینه مسابقات و اعزام ها و جلسات را از جیب خود پرداخت می کنند؛ این در حالی است که برخی رشته های ورزشی بیشترین حجم اعتبارات را از آن خود می کنند و حتی با حامیان مالی بسیار قوی و متمول اداره می شوند، در حالی که کمتر کسی راضی است حامی مالی ورزش های زورخانه ای شود. «جفایی» با اشاره به جلوگیری از ساخت زورخانه شهرداری می گوید: از سوی سپاه گناباد ۴۰۰متر زمین برای احداث گود باستانی در بهترین نقطه شهر گناباد (از نظر موقعیت شهری) به شهرداری واگذار و تاکنون حدود ۱۰۰میلیون ریال هم در آن جا هزینه شده است ولی متأسفانه برخی دستگاه ها از ادامه اجرای پروژه جلوگیری کرده اند.وی می گوید: از مقامات شهرستان می خواهیم هر چه زودتر نسبت به رفع موانع ساخت این مجموعه زورخانه ای اقدام کنند تا با داشتن یک گود باستانی استاندارد و در خور شأن این شهر بتوانیم میزبان مسابقات استانی و حتی کشوری باشیم.
وی می گوید: به عنوان دبیر هیئت روزی دو یا سه بار در ماه به شورای اسلامی شهر گناباد مراجعه می کنم و آن ها با ساخت مجموعه در مکان مذکور موافقند ولی به دلیل این که بیش از ۸ ماه است گناباد بدون شهردار مانده است، تکلیف این بنا در هاله ای از ابهام قرار دارد. وی می افزاید: امروز دست نیاز به سمت شهروندان و خیران دراز کرده ایم و برای خرید یک ضرب زورخانه باید حدود یک میلیون و ۲۰۰هزارریال و برای یک کباده ۲میلیون ریال هزینه کنیم که از عهده تهیه همین وسایل جزئی هم بر نمی آییم.
وی افزود: قرار است یکی از خیران خراسانی به نام آقای «کفایتی» به زودی به گناباد سفر کند و از نزدیک مشکلات گودهای باستانی را مشاهده و در صورت امکان حمایت کند.
گناباد بیشترین گود فعال زورخانه را دارد
در ادامه رئیس هیئت ورزش های زورخانه و پهلوانی شهرستان گناباد نیز به خراسان می گوید: گناباد به نسبت جمعیت دارای بیشترین گود باستانی فعال در کشور است اما باید گفت بهترین و سالم ترین رشته ورزشی که در آن هیچ گونه پرخاشگری و بگو و مگو وجود ندارد، متأسفانه با برخی «بی مهری ها» رو به روست.
«سیدپرویز جوادی» که خود صاحب ضرب و زنگ زورخانه است، می افزاید: اولین هیئت ورزش زورخانه ای را در گناباد با همکاری دوستان قدیمی بنا کرده ایم که هم اکنون با تلاش ها و پیگیری های هیئت باستانی و ورزشکاران ۱۲گود باستانی فعال در کل شهرستان وجود دارد که فقط ۲گود آن دولتی و بقیه آن کاملا مردمی است.
وی می افزاید: ورزش پهلوانی و زورخانه حدود ۷۰۰سال پیش به وسیله «محمود» معروف به «پوریای ولی» که ظاهرا از مردم خوارزم بوده، به صورت امروزی سازماندهی شده است.
«جوادی» با اشاره به برخی موفقیت ها و مدال هایی که ورزشکاران باستانی گنابادی در مسابقات مختلف استانی و کشوری کسب کرده اند، می گوید: سالیانه حدود ۵۰۰هزارریال توسط اداره ورزش و جوانان به این ورزش ها اختصاص می یابد که بسیار اندک است و در سال گذشته حتی همین مبلغ هم به دست ما نرسید.
رئیس هیئت کشتی پهلوانی و زورخانه ای شهرستان گناباد خاطرنشان می کند: بعد از رنج و زحمت بسیار و دوندگی های طاقت فرسا، بودجه ای در حدود ۲میلیاردریال برای احداث گود باستانی توسط شهرداری تصویب شد و با حضور «محمدرضا طالقانی» رئیس وقت فدراسیون کشتی پهلوانی و زورخانه ای کشور، کلنگ این گود باستانی کنار پارکینگ شهرداری واقع در مرکز شهر زده شد.
«جوادی» می افزاید: متأسفانه بعد از مدتی شورای ترافیک شهرستان گناباد به بهانه ایجاد برخی مشکلات ترافیکی در محل، از اجرای این پروژه جلوگیری کرد و امید ورزشکاران باستانی شهرستان به یأس تبدیل شد.
وی ادامه می دهد: پس از آن شهرداری محل دیگری را در «میدان شهدای گناباد» برای ساختن گود باستانی اختصاص داد که خاکبرداری در این زمین هم انجام و زمینه برای «پی کنی» پروژه نیز فراهم شد که متأسفانه یکی دیگر از دستگاه های اجرایی به دلایلی که ما خبر نداریم از ادامه کار جلوگیری کرد.
گود زورخانه ای بیدخت به همت مردم برپا شده است
در ادامه یکی از ورزشکاران شهر بیدخت نیز می گوید: گود باستانی شهر بیدخت در سال ۸۰ به صورت مردمی و خودجوش ساخته شد و به بهره برداری رسید. این گود تاکنون با هزینه مردم تجهیز شده است و از هیچ کمک دولتی هم برای ساخت آن استفاده نکرده ایم.
«عباس مهدوی» می افزاید: استعدادهای نهفته ای در ورزشکاران این رشته وجود دارد، اما متأسفانه به دلیل کمبود اعتبارات ورزشی آن گونه که باید و شاید نتوانسته ایم این ورزش را توسعه دهیم.
وی می گوید: در هر ماه فقط ۱۰شب ورزش باستانی در بیدخت اجرا می شود و به ازای هر شب هم ورزشکاران باید مبلغی به اداره ورزش و جوانان برای اجاره این سالن چند منظوره بپردازند.
وی می گوید: حدود ۵۰باستانی کار در بیدخت حضور دارند که با امکانات ناچیز و در مکان نامناسب به ورزش می پردازند.
وی می افزاید: برای احداث گود باستانی در بیدخت زمین اختصاص یافته و اقدامات اولیه با کمک شهرداری انجام شده که متأسفانه به دلیل نبود منابع مالی برای ادامه عملیات، اقدام دیگری برای ساخت آن انجام نشده است.
وی خاطرنشان می کند: برای ساخت این گود باستانی در بیدخت به حداقل ۸۰۰میلیون ریال اعتبار نیاز داریم که امیدواریم مسئولان برای تأمین این مقدار اعتبار به هر شکل ممکن ورزشکاران بیدخت را یاری کنند.
وی می افزاید: ظرفیت برگزاری مسابقات منطقه ای یا حتی بین المللی ورزش های پهلوانی و زورخانه ای در این زورخانه وجود دارد که در صورت حمایت مدیران این امر محقق می شود و در صورت اختصاص نیمی از اعتبارات ساخت توسط نهادهای دولتی قول می دهیم نیم دیگر را با حمایت مردم و خیران تأمین کنیم.«مهدوی» خواستار ترویج ورزش های پهلوانی و زورخانه ای در میان نسل جوان است و می افزاید: گسترش ورزش های زورخانه ای از اولویت های ورزشی شهر بیدخت است.
سرفصلی برای کمک به ورزش های زورخانه ای وجود ندارد
رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان گناباد هم در ادامه به خراسان می گوید: با وجودی که ورزش های زورخانه ای و باستانی، ورزش های ملی و مذهبی تلقی می شود، ولی اعتبار اختصاصی شامل آن نمی شود.
«حسین شاهدوست» می افزاید: ما تا آن جا که امکان داشته باشد از دیگر سرفصل های اعتباری برای کمک به ورزش های زورخانه ای دریغ نمی کنیم، اما متأسفانه سال گذشته به دلیل کمبود شدید اعتبارات، نتوانستیم هیچ کمکی به این رشته ورزشی کنیم. وی می افزاید: قدمت ساخت زورخانه های این رشته در شهرستان به سال ۱۳۵۸ با تأسیس زورخانه ولی عصر(عج) بر می گردد.وی درباره برخی ویژگی های این رشته به خراسان می گوید: شعار این ورزش پرورش روح و جسم است به طوری که برخی شیعیان معتقدند «زورخانه» مسجد دوم است.
وی می افزاید: از دیگر اصول و آداب زورخانه ها فروتنی، از خودگذشتگی، مروت، مردانگی، سفره داری، پاکیزگی، کمک به فقرا و تنگدستان و دیگر صفات پهلوانی است. وی خاطرنشان می کند: به همت پیشکسوتان، علاقه مندان و حامیان به ورزش و مسئولان هیئت، هم اکنون ۱۲زورخانه در شهرستان با ۲۱شیفت کاری در برخی حمام های قدیمی، کاروانسراها، سالن های ورزشی و حسینیه ها با کمترین امکانات مشغول به فعالیت هستند.وی می گوید: در گودهای زورخانه ای شهرستان علاوه بر فعالیت های ورزشی، محفل «انس با قرآن و نهج البلاغه» و برنامه معنوی «ورزش در سایه قرآن و عترت» به صورت هفتگی و بعضا با حضور مسئولان و روحانیون شهرستان برگزار می شود.«شاهدوست» می افزاید: این محفل به همت اداره کل و آقای اشکذری (مسئول گسترش فرهنگ نهج البلاغه در استان) برای اولین بار در استان و در شهرستان گناباد در بهمن ماه ۹۱ برگزار شد که این برنامه در برخی زورخانه های شهرستان ادامه دارد.
فعالیت ۲۵مرشد در زورخانه های گناباد
وی در ادامه می گوید: در شهرستان گناباد ۲۵مرشد در گودهای شهرستان مشغول به فعالیت هستند و از جمله نکات برجسته فعالیت های این رشته در شهرستان این است که ۶تن از مرشدان گناباد بیمه شده اند. رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان گناباد می افزاید: برای راه اندازی فعالیت زورخانه ای و پهلوانی در میان دانشگاه های شهرستان گناباد و برای ترویج فرهنگ پهلوانی و زورخانه ای و اشاعه فرهنگ قرآن و عترت در بین دانشجویان و استادان دانشگاه هم فعالیت هایی انجام شده است. «شاهدوست» می افزاید: اما برای گسترش ورزش پهلوانی نیازمند ایجاد یک بسترمناسب و در خور شأن ورزشکاران این شهرستان یعنی ساخت یک زورخانه پهلوانی و زورخانه ای استاندارد هستیم که باید این امر مورد توجه مسئولان و دلسوزان ورزش در شهرستان گناباد قرار گیرد.
خراسان رضوی – مورخ سه‌شنبه ۱۳۹۲/۱۲/۲۷ شماره انتشار ۱۸۶۵۱
نویسنده: حمید صفری

[highlight]

توضیحات اداره  تربیت بدنی بیدخت :
با تشکر از خبرنگار محترم روزنامه خراسان و خدا قوت به تمامی ورزشکاران باستانی کار به اطلاع می رساند تربیت بدنی بیدخت باتوجه به مشکلاتمالیموجود  نکاتی قابل ذکر داشته که در ذیل به آن اشاره شده است : 
۱- ماهیانه مبلغ ۶۰ هزار تومان به عنوان حق استفاده از سالن از ورزشکاران گود دریافت می شود- این در حالی است که با احتساب هزینه برق ، و گاز سالن کوچک که ماهیانه مبلغ ۱۵۰ هزار تومان می باشد و هزینه بیمه سالن به مبلغ ۸۰۰ هزار تومان در سال تربیت بدنی بیدخت متقبل تمامی هزینه های آن می باشد . تربیت بدنی بیدخت انتظار تشکر که نداشته توقع اینگونه سیاه نمایی هم ندارد . 
۲ –  . این در حالی است که گود باستانی یک سال با تاخیر هرینه را واریز نمودند . و شورا محترم نیز در این امر کمک حال ایشان بودند 
۳- وضعیت مکان نامناسب کلمه ای  نابجا بوده که بکار  رفته و با یک بازدید می توان به این مطلب رسید . ( مکان دارای نور مناسب ، بخاری بزرگ و کولر و… می باشد)
۴- کاش ورزشکاران ما و مربیان محترم یاد بگیریم با سیاه نمایی نمی توان به جایی رسید و با بیان مطالبی که در شان یک ورزشکار نیست ورزش بیدخت و بیدخت را تحت شعاع قرار می دهند چیزی را نمیتوان یافت . با بیان این مطالب نه کسی خواهد امد و گودی خواهد ساخت و نه کسی هم تحت تاثیر قرار خواهد گرفت .هر چند دراین چند سال شاهد بوده ایم  –
تربیت بدنی بیدخت از یک پیشکسوت ورزشی توقع و انتظار بالاتری داشتند . 
۵- تربیت بدنی بیدخت امادگی خود را اعلام می دارد تا ورزشکاران گود اگر مکان مناسب تری پیدا نمودند وسایل آنها را به صورت رایگان به انجا انتقال دهد . 
به امید پیشرفت بیدخت
روابط عمومی ورزش و جوانان بیدخت