چک هایی در آستانه برگشت خوردن // چمن زمین فوتبال بیدخت، تحقق آرزویی که در حال نابودی است!

به گزارش گناباد آنلاین؛ در حالی پس از سال ها انتظار، جوانان و ورزش دوستان بیدخت، شاهد کاشت چمن در زمین فوتبال این شهر هستند، که این آرزوی تازه محقق شده، با وجود مشکلاتی مانند نبود اعتبار و بی توجهی، خطر نابودی را به شدت احساس می کند. به سراغ مسئول اداره ی ورزش و جوانان بیدخت رفتیم تا با جزئیات اجرای این طرح، از ابتدا تا کنون و مشکلاتی که با آن همراه است، بیشتر آشنا شویم …
گناباد آنلاین گزارش می دهد؛ جوانان، اهالی ورزش و بخصوص فوتبال دوستان پر تعداد در شهر بیدخت، سال هاست که با آرزوی خود برای کاشت چمن در زمین فوتبال این شهر سر کرده اند و با روی کار آمدن هر مسئولی جدید، شاهد بودند که ابتدا این آرزو به تحقق کمی نزدیک تر می شد، اما با گذشت زمان، بار دیگر این خواست آن ها با فراموشی همراه می گردد.

اکنون چند ماه است که این آرزوی دیرینه، به تحقق پیوسته؛ اما این بار نیز، با وجود مشکلات مختلفی که ورزش بیدخت و بخصوص این پروژه با آن دست به گریبان است، چمن زمین فوتبال این شهر، قبل از این که وزن توپ و پای ورزشکاران را بر روی خود احساس کند، بجای آن، خطر نابودی را در نزدیکی خود لمس می کند.

به همین دلیل، گناباد آنلاین در گفتگویی با مسئول اداره ی ورزش و جوانان شهر بیدخت، سعی نموده تا جزئیات بیشتری در مورد نحوه ی اجرای این پروژه و مشکلاتی که در حال حاضر با آن مواجه است را به اطلاع مخاطبین عزیز برساند.

یاسر قاسمزاده در مورد چگونگی آغاز و اجرای پروژه زمین چمن بیدخت، گفت: حدود شش سال پیش و در زمان مسئولان قبلی، حرکت ها برای اجرای این پروژه با گودبرداری از زمین خاکی و تعویض خاک آغاز شد و لوله کشی ها نیز صورت گرفت، اما در بازرسی های نمایندگان استان، این مراحل و لوله کشی های انجام شده، تأیید نشد؛ در نتیجه با حضور نماینده ی اداره ی کل، یک بار دیگر تمامی مراحل قبل اجرا شد و گودبرداری و لوله کشی به طریقی دیگر و اصولی انجام گردید. پس از طی این مراحل، در زمان یکی دیگر از مسئولین، حدود یک سال و نیم پیش، بذر چمن خریداری شد و هماهنگی های لازم نیز صورت گرفت، اما به عناوین مختلفی مانند کم کاری، عدم وجود نیروی لازم، فصل نامناسب و … این اتفاق انجام نگرفت. یک سال پیش مجددا کمی کود و ماسه در زمین ریختند که بذرپاشی شود اما در آن زمان هم این اتفاق نیافتاد.

مسئول اداره ی ورزش و جوانان بیدخت، با شاره به این که از تیر ماه گذشته، مسئولیت ورزش این شهر به وی سپرده شده است، ادامه داد: بالاخره با پیگیری های انجام شده از تیر ماه قرار شد که نماینده ی استان اواخر شهریور ماه در بیدخت حاضر شود و بذر پاشی صورت بگیرد، با این فرض که تربیت بدنی بیدخت نیز بیست ماشین کود حیوانی مرغوب را اماده کند و در زمین بریزد؛ که این با هزینه ای بالغ بر هشت میلیون تومان این میزان کود لازم تهیه گردید و با همکاری ورزشکاران، اعضای دو باشگاه ورزشی فجر و آوای کویر بیدخت و ورزش دوستان شهر، در مدت یک هفته بذرپاشی نیز صورت گرفت.

وی با بیان این نکته که در مدت یک هفته ای که بذرپاشی به طول انجامید، برای مواردی مانند پذیرایی، تهیه ی شلنگ و وسایل لازم، ماشین و …، مجموعا سه میلیون تومان هزینه شده است، تصریح نمود: تمامی این هزینه ها از طریق تربیت بدنی بیدخت صورت گرفته است و هیچ نهادی حتی یک ریال هم کمک نکرده، در حالی که اصلا وظیفه ی ما هم نبوده است. در بحث هشت میلیون تومان هزینه ی تهیه ی کود نیز، تعدادی از اهالی ورزشکار و ورزش دوست شهر بیدخت به ما یاری رساندند و کمک هایی را انجام دادند و عده ای هم به دلایلی مبلغی را متعهد شدند و ما نیز با حسابی که روی تعهدشان کردیم، مقروض شدیم، اما پس از تمام شدن پروژه، به عهد خود وفا نکردند.

قاسمزاده با اشاره به مشکلاتی که در مورد آب دهی به زمین چمن وجود دارد، تأکید نمود: آبیاری ما از طریق آب شهری صورت می گیرد و ما تنها یک کنتور داریم که برای پر شدن تانکر باید دو ساعت صبر کنیم تا بتوانیم پس از آن برای چهل دقیقه زمین را آب پاشی کنیم و باز باید صبر کرد که تانکر مجدد پر شود. بنابر این برای هر بار آب پاشی کل زمین در روز بیش از شش ساعت زمان باید بگذرد. بعلاوه در هر دوره (یک ماه تا یک ماه و نیم) تنها هزینه ی آب ما برای این چمن بیش از هشتصد هزار تومان می شود که به جز آن به وجود یک نیروی انسانی نیز نیاز است که در روز به طور کامل به این چمن رسیدگی کند.

مسئول اداره ی ورزش و جوانان بیدخت، ضمن اشاره به همکاری اداره ی آب در جهت قسطی کردن هزینه ی قبض ها و قول هایی که برای در اختیار گذاشتن یک کنتور دیگر از سال جدید، به منظور سرعت بخشیدن به امر آبپاشی چمن داده اند، خاطر نشان نمود: تنها منبع درآمد ما در بیدخت، فقط و فقط مبالغی است که از اجاره ی سالن های ورزشی به دست می آید و حداکثر درآمدمان در ماه بین یک میلیون تا یک می میلیون و دویست هزار تومان است و قبوض آب، برق و گاز ما به تنهایی حدود یک میلیون و پانصد هزار تومان است که با یک جمع و تفریق ساده می شود فهمید که جدای از باقی هزینه های تعمیر و نگهداری و …، برای بحث چمن باید از جیب گذاشت. این در حالی است که از آبان ماه ما حتی یک ریال هم از هیچ موسسه و نهاد دولتی دریافتی نداشته ایم و بنده به اسم خودم سه میلیون تومان از یک صندوق، وام قرض الحسنه برداشت کردم که فقط مقداری از حساب های قبلی را بتوانم صاف کنم.

وی با پرداختن به این که اگر بخواهیم چمن بیدخت در حد مطلوب باقی بماند، به وجود یک نیروی خدماتی که روزی پنج تا شش ساعت حضور داشته و در امر آبیاری و نگهداری زمین کمک کند و کمک مبلغی به طور ماهانه برای مخارج مربوط به آب و دیگر هزینه های نگهداری چمن، که از توان تربیت بدنی بیدخت خارج است، نیاز ضروری وجود دارد و با تأکید بر این نکته که اداره ی ورزش و جوانان بیدخت، در واقع نمایندگی گناباد است و هر هزینه ای را باید از لحاظ قانونی گناباد متقبّل شود، گفت: صحبت هایی با یک خیّر بیدختی که ساکن تهران است صورت گرفته است که به طور ماهانه مرتبط نیمی از هزینه های مربوط به زمین چمن را پرداخت نماید و ما نیز در تلاش هستیم که در ازای این کمک با ارزش ایشان، نام آن مرحوم که فرزندانش به ما کمک می کنند، بر این استادیوم فوتبال بگذاریم و تا کنون هشتاد درصد مراحل قانونی لازم را نیز طی کرده ایم؛ که اگر این اتفاق نهایی شود، زمین چمن بیدخت آینده ای روشن را در پی خواهد داشت و در غیر این صورت، به دلیل مشکلاتی که ذکر کردم، باید منتظر باشیم که خیلی زود زمین به حالت قبل از کاشت چمن برگشته و تمامی زحمات کشیده شده نقش بر آب شود.

یاسر قاسمزاده در بخش دیگری از این گفتگو نیز، به هزینه های مربوط به نگهداری دیگر سالن های ورزشی شهر بیدخت پرداخت و با بیان اینکه با وجود مشکلات موجود، بخاطر حفظ شرایط مطلوب سالن های ورزشی و نظارت بر نوع استفاده ی اصولی از آن ها، تلاش شده تا استادیوم و سالن های ورزشی، به طور کامل به بخش خصوصی واگذار نشود و مدیریت آن با خود اداره باشد، افزود: با نظر کارشناسانی که از تهران آمده بودند و از سالن ما بازدید کردند، به این نتیجه رسیدیم که کفپوش سالن، شرایط مطلوب خود را از دست داده است و اگر با همین وضع ادامه دهیم، نهایتا بعد از شش ماه، دیگر قابل استفاده نخواهد بود. من این موضوع را به اطلاع مسئولان ورزش شهرستان رساندم که آن ها اعلام کردند به دلیل نبود منابع مالی، ترمیم کفپوش امکان پذیر نمی باشد؛ اما با توجه به این که اداره ی ورزش و جوانان بیدخت، هیچ منبع درآمدی به جز اجاره ی همین سالن ها ندارد و در صورت غیر قابل استفاده شدن کفپوش، همین منبع درآمد موجود هم قطع می شد، در ششم دی ماه گذشته، با هزینه ای بالغ بر چهار میلیون تومان کفپوش ها ترمیم گردید و سالن به حد مطلوب و استاندارد خودش بازگشت که هزینه ها را نیز به صورت چک پرداخت نمودیم.

مسئول اداره ی ورزش و جوانان بیدخت، در بخش پایانی سخنان خود، با اعلام این که تا یک ماه و نیم دیگر موعد تسویه ی چک ها فرا می رسد و با تداوم شرایط موجود در وضعیت مالی، به احتمال بیش از هشتاد درصدی، چک ها برگشت خواهند خورد، خاطر نشان نمود: در بحث خیرین و کمک های مردمی باید فرهنگ سازی ها به نوعی صورت بگیرد تا به این باور برسند که با ورود به امر ورزش، می توانند ضمن ایجاد شرایط لازم برای فعالیت مفید و مؤثر جوانان، از گسترش فسادهای مختلف جلوگیری نمایند و در نتیجه بسیار کار با ارزش تر و مؤثرتری را نسبت به ورود در سایر بخش ها، انجام دهند؛ اما متأسفانه در حال حاضر، بنا به دلایلی این فرهنگ وجود ندارد و میزان ورود خیرین و مردم برای کمک به عرصه های مختلف ورزشی، به خصوص در بحث زیرساخت های ورزشی که لازمه ی اصلی و پایه ی ورزش هستند، بسیار بسیار کم است. تهیه گزارش : بهمن ماه۹۲

 beydokht-chaman1 beydokht-chaman2 beydokht-chaman4