خیلی ناراحت نشوید . چمن شهر بیدخت نیست … اما خواندن این موضوع خالی از لطف و عبرت نیست.

چمنی که خشکید ، آرزویی که پر کشید
خراسان رضوی – مورخ سه‌شنبه ۱۳۹۳/۰۷/۰۸ شماره انتشار ۱۸۷۹۸
نویسنده: داور نشتیفانی

عکس:نشتیفانی

شهرستان محروم و با استعداد باخرز شاهد پرپر شدن آرزوهای علاقه مندان به فوتبال است چرا که تنها زمین چمن این شهرستان، خزان زده و خشکیده تا دردی دیگر به ورزش از رمق افتاده شهرستان اضافه شود. در این چمن که قرار بود در چنین روزهایی میزبان هزاران نوجوان و جوان باشد، جز «سکوت» کمتر آوای دیگری به گوش می رسد؛ هر چند که «سکوت، سرشار از ناگفته هاست!». به سراغ تنی چند از دست اندر کاران و علاقه مندان ورزش در شهرستان باخرز رفتیم تا از دلایل خشک شدن این زمین چمن پرده برداریم. گزارش امروز صفحه ورزش خراسان رضوی فاش کردن اسراری است که تنها زمین چمن شهرستان باخرز را تا سرحد «مرگ» و «سکوت» جلو برده است…

وعده هایی که فراموش شد

فوتبال یکی از رشته های بسیار پرطرفدار در کشور ما شناخته می شود و مسئولان فدراسیون فوتبال و ورزش کشور هم همیشه از توجه به تیم های پایه و مناطق محروم خبر می دهند. در بسیاری از نقاط هم دلسوزی مسئولان باعث شکوفایی ورزش شده اما متأسفانه سهم بعضی از مناطق محروم کشور، فقط شنیدن وعده های دلگرم کننده است. شهرستان باخرز با بیش از ۵۰ هزار نفر جمعیت یکی از مناطق محروم استان است که هنوز از بسیاری از وعده های برجای مانده مسئولان ورزشی، چیزی عایدش نشده است و جوانان این شهرستان همچنان به امید تحقق این وعده ها هستند. نزدیک به ۲ سال از افتتاح اداره ورزش و جوانان در این شهرستان می گذرد، ولی هنوز حرکت بزرگی از سوی مسئولان برای روشن کردن چراغ ورزش شهرستان انجام نشده است. هنوز صحبت های معاون وقت اداره کل ورزش و جوانان استان درروز معارفه رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان از ذهن من و خیلی از جوانان باخرزی پاک نشده است که چه قول هایی دادند… از وعده خرید و اهدای یک وانت لوازم ورزشی گرفته تا تأمین بودجه و تهیه امکانات ورزشی برای رشته های مختلف در این شهرستان که سهم جوانان باخرزی از این همه قول و وعده فقط چند توپ بود و مثل اینکه بقیه حرف ها یا در مسیر برگشت به مشهد فراموش شده اند و یا در اتاق های اداره کل استان مفقود شد…

چمنی که خشکید…

تنها زمین چمنی که به همت جوانان شهرستان احداث شده بود، به همت بی توجهی برخی مسئولان خشکید!در وصف «زمین چمن» شاید همین جمله کافی باشد که «رنگ رخساره نشان می دهد از سر درون»… شاید بتوان دوران اوج فوتبال شهرستان باخرز را دهه ۷۰ دانست. زمانی که نه «باخرز» شهرستان بود و نه اداره ای به نام «ورزش و جوانان» داشت.

افسوس و افسوس…

مسئول اداره تربیت بدنی آن زمان شهرستان باخرز حرف هایی برای گفتن دارد که فقط آه و افسوس از آن دوران برای ما به یادگار می گذارد. «حاج غلام رسول مستعد» در مورد نحوه احداث تنها زمین چمن باخرز به خراسان می گوید: ساخت این زمین چمن در سال ۱۳۷۰ و با خودیاری ورزشکاران و هزینه شخصی خودم آغاز شد و فقط برش چمن از طریق اداره تربیت بدنی وقت تایباد انجام شد و حتی نشاء کاری چمن هم توسط خود ورزشکاران و به صورت افتخاری انجام شد. در این مدت هیچ اعتباری از سوی اداره کل تربیت بدنی وقت استان در نظر گرفته نشد و حتی مسئولان استانی از یک بازدید معمولی هم از این زمین چمن دریغ کردند اما با احداث این زمین چمن، فوتبال شهرستان رونق گرفت با تشکیل ۱۴ تیم فوتبال مسابقات «جام فجر» به صورت خودجوش در این زمین انجام می شد و حتی مسابقات دوستانه ای بین تیم های باخرز و دیگر شهرستان های استان دراین زمین انجام شد.

نحوه آبیاری چمن

«مستعد» درباره نحوه آبیاری این زمین چمن گفت:تا زمانی که بنده مسئول افتخاری تربیت بدنی باخرز بودم،آبیاری زمین از طریق سرریز آب منبع آب و فاضلاب شهر و از تنها چاه موجود که در کنار زمین حفر شده بود، انجام می شد و چمن هم از کیفیت مطلوبی برخوردار بود. بعد از مدتی من را از مسئولیتم کنار گذاشتند و در سال های بعد هم تا زمان شهرستان شدن باخرز اداره تربیت بدنی بدون متولی باقی ماند که در نهایت نبود متولی و رها شدن زمین به حال خودش به خشک شدن چمن انجامید.

انحلال برخی تیم های فوتبال

یکی از فوتبالیست هایی که در دوران اوج فوتبال شهرستان باخرز در تیم های مختلف این شهرستان بازی می کرد، از آن دوران طلایی این گونه یاد می کند: طی سال های ۷۸ تا ۸۷ تیم های فوتبال باخرز رونق خوبی داشتند و در ایام سال نیز در مناسبت های مختلف، مسابقاتی در تنها زمین چمن باخرز برگزار می شد که هزینه برگزاری این مسابقات هم به دلیل تخصیص نیافتن بودجه از سوی مسئولان وقت با همیاری خود تیم ها جمع آوری می شد. حتی برخی تیم ها به دلیل نداشتن حامی مالی مجبور بودند هزینه لباس و رفت و آمد را از جیب بازیکنان جمع آوری کنند. متاسفانه با بلاتکلیف شدن وضعیت اداره وقت تربیت بدنی باخرز مسابقات هم تعطیل شد و تیم ها یکی پس از دیگری منحل شدند و برخی افراد حتی اجازه تمرین در زمین چمن را به ما نمی دادند تا بالاخره زمین چمنی که خودمان برایش زحمت کشیده بودیم به دلیل کم توجهی مسئولان خشک و بدون استفاده شد.

رئیس اداره ورزش و جوانان باخرز: بدون اعتبار کاری از ما ساخته نیست

در ادامه به سراغ رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان باخرز رفتیم که وی کمبود آب را علت اصلی خشکیدن این زمین چمن دانست و گفت:متاسفانه تا کنون هیچ اعتباری توسط اداره کل ورزش و جوانان برای احیای چمن باخرز درنظر گرفته نشده است. «صادق پور» می افزاید: کمبود آب و بدهکاری، به اداره آب و فاضلاب شهرستان و نداشتن امتیاز آب و لوله و کنتور همه و همه موجب شد تا تنها زمین چمن شهرستان باخرز خشک شود. وی خاطرنشان می کند: در حال حاضر حداقل ۵۰ میلیون تومان بودجه برای کاشت مجدد و آبیاری تنها زمین چمن باخرز مورد نیاز است و تا زمانی که این بودجه محقق نشود نمی توان کار خاصی انجام داد. در واقع بدون اعتبار لازم انجام هیچ کاری از ما ساخته نیست.


  1. رضا گفت:

    خدایا واقعا دردناکه