سومین سالگرد ارتحال عالم فرزانه حجه الاسلام دکتر نقره ۵ شنبه ۲۲ مردادماه بعد از نماز مغرب و عشاء در محل مسجد جامع بیدخت برگزار خواهد شد .  این مراسم با مداحی حجه الاسلام ریاضت و حاج محمود طاهری برگزار می شود . 

یادش گرامی

روابط عمومی ورزش و جوانان بیدخت

300-700

 

 

زندگینامه ( برگرفته از وبلاگ دکتر نقره )

جناب حجت الاسلام دکتر عباسعلی نقره در سال ۱۳۳۶ در خانواده مذهبی در شهر بیدخت گناباد تولد یافت او در سن هفت سالگی به مدرسه علمیه بیدخت رفت و در محضر اساتید از جمله حاج عباس عفیفی که همواره از او به نیکی یاد می کرد بهره گرفت سپس برای ادامه تحصیل به مشهد مقدس مسافرت و درس حوزه را در مدرسه میرزا جعفر مشهد و نواب در محضر اساتید حجت اسلام اختری ، هاشمی نژاد ، طبسی ، حجت هاشمی آقای عاملی و مقام معظم رهبری ادامه داد . او همواره بر ارتباط حوزه و دانشگاه بعنوان یک اصل مهم و تاثیر گذار تاکید فراوان داشت و به جهت اینکه بتواند در محیط دانشگاه نیز تاثیر گذار باشد همزمان با فراگرفتن درس حوزوی وارد دبیرستان در مشهد شد و بصورت شبانه ادامه تحصیل داد . از نکات حائز اهمیت اینکه از آنجایی که ایشان دروس پایه ابتدایی را نگذرانده بود در یک مرحله و با هماهنگی آموزش و پرورش در آزمون کلاس ششم ابتدایی شرکت و با نمره عالی موفق به دریافت مدرک تحصیلی شد که نشان از نبوغ و استعداد ایشان بود که در آن زمان مورد تشویق قرار گرفت .

ایشان از تحصیل در مشهد همیشه به سختی و شیرینی یاد می کرد زیرا حجره محقر او در طبقه اول ضلع شرقی مدرسه میرزا جعفر علاوه بر اینکه آفتاب گیر نبود آنقدر کوچک بود که وقتی من و برادر شهیدم  مهمان او بودیم و با ایشان برای کار به مشهد رفتیم جای دو نفر بیشتر نبود و یک نفر باید بیرون می خوابیدیم . اما همت و تلاش و انگیزه او هرگز باعث نشد که لحظه ای از ادامه تحصیل دست بردارد و شب ها تا آنجا که میسر بود در همین حجره کوچک و محوطه با صفای مدرسه میرزا جعفر در کنار جوار ملکوتی ثامن الحجج به درس و کسب علم مشغول بود تا آنکه همزمان با فراگیری درس حوزه در سال ۱۳۵۶ موفق شد در رشته مرتبط با درس حوزه ادبیات عرب در دانشگاه فردوسی مشهد پذیرفته شود . همزمان با ادامه تحصیل (حوزه و دانشگاه ) ایشان یکی از فعالان مبارزه و دوستداران امام خمینی بود که فعالیت های سیاسی خود را همراه با روحانیت مبارز مشهد شروع کرد و با توجه به تنگناها و اختناق آن زمان علاوه بر داشتن کلاسهای قرآنی متعدد ویژه دانشجویان در مشهد در ایام ماه مبارک رمضان ، محرم به گناباد ، سبزوار ، تهران و کرج و مساجد می رفت و همواره با تبلیغ اسلامی مردم خصوصاً جوانان را با اندیشه های امام خمینی راحل آشنا می کرد. بطوریکه در چند مرحله مورد تعقیب نیروهای ساواک قرار گرفت از جمله اینکه برای اولین بار در مسجد جامع بیدخت نام امام خمینی را مطرح نمود که با استقبال مردم روبرو شد و پس از آن از سوی ژاندارمری وقت محل احضار و به او ابلاغ شد چنانچه تکرار شود دستگیر خواهد شد . ضمن اینکه باید شهر را نیز ترک نماید.

در مشهد نسبت به پخش اعلامیه ها و پیام های حضرت امام بصورت شبانه تلاش بسیاری بعمل می آورد و یادم نمی رود که در سال ۱۳۵۶ با برگزاری آزمون دانشگاه ها در حضور انبوه نیروهای امنیتی و نظامی نسبت به پخش اطلاعیه  ها بعد از کنکور اقدام نمود که خودش همیشه از آن بعنوان یک خاطره شیرین یاد می کرد پس از پیروزی انقلاب از نیروهای بسیارفعال بود که در شکل گیری کمیته در شهر بیدخت و سر و سامان دادن به اوضاع شهر تلاش زیادی انجام داد.

پس از آن وارد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شد و بعنوان مسئول روابط عمومی سپاه  و بسیج گناباد از تلاش در جهت تثبیت انقلاب لحظه ای درنگ نکرد . ایشان سپس از طرف سپاه استان به مشهد فرا خوانده شد و بعنوان مسئول تبلیغات سپاه (منطقه ثامن الائمه(ع) )خراسان مشغول انجام وظیفه شد . همزمان با آغاز جنگ تحمیلی از نیروهای پر شور و فعال بود که نقش تعیین کننده ای در جبهه های حق علیه باطل داشت و یک لحظه آرام و قرار نداشت . و علاوه بر مسولیتی که داشت با رفتن به جبهه بعنوان مسئول تبلیغت لشکر ۵ نصر و سپس مسئول تبلیغات قرار گاه سلمان بعنوان یک نیروی فرهنگی ارشد با قرار گاه خاتم در جنوب همکاری نمود .

او در عملیات های والفجر خیبر کربلای ۵ حضور فعال داشت بطوریکه همزمان با برادر شهیدش در عملیات خیبر پس از مفقود شدن او زینب وار به دنبال او گشت .

دکتر عباسعلی نقره بعد از پایان جنگ حسب همان تکلیف که داشت پس از اخذ مدرک لیسانس در همان رشته ادبیات عرب در دانشگاه تربیت مدرس ادامه تحصیل داد و در سال ۱۳۷۳ موفق به دریافت فوق لیسانس و در نهایت در سال ۱۳۷۶ مدرک تحصیلی دکترای ادبیات عرب را با نمره عالی از همین دانشگاه اخذ نمود.پایان نامه وی در مقطع دکتری تحقیق و پژوهش در ارتباط با تفسیر کشاف که از معتبرترین و علمی ترین تفاسیر قرآن می باشد که به جنبه های ادبی و بلاغی قرآن رویکرد ویژه دارد . که این پژوهش مورد تشویق استادش جناب آقای دکتر حریر چی که از اساتید برجسته کشور می باشد قرار گرفت.

ایشان علاوه بر تدریس در دانشگاه امام حسین و دانشگاه تهران مدتی بعنوان جانشین معاونت آموزش و پژوهش دانشگاه امام حسین و مدیر گروه زبان و ادبیات عرب این دانشگاه و معاونت آموزش دانشکده علوم انسانی دانشگاه امام حسین و مسئول مرکز راهبردی قرآن و پژوهش وعترت شناسی معانت فرهنگی سپاه انجام وظیفه نمود و با ارائه مقالات در همایش های علمی فرهنگی کشور و همچنین نویسندگی کتب اسلامی حضور جدی و فعال داشت که انشاءالله در آینده نسبت به نشر آن اقدام خواهد شد .

این روحانی عزیز و استاد دانشگاه از زمان ورودش به تهران نسبت به سر و سامان دادن بیدختیهای مقیم تهران سر از پا نمی شناخت و با شکل دهی هیات محبان قران عترت ، شبهای جمعه ، محرم و ماه مبارک رمضان نسبت به آشنایی مردم از جمله جوانان به معارف اسلامی ، قرآن و نهج البلاغه تلاش فراوان انجام می داد . بطوریکه همیشه همشهریان عزیز گنابادی از این هیات ، بعنوان موفق ترین هیات در تهران یاد می کردند که علاوه بر حضورپر شور مردم و جوانان از محتوای غنی برخوردار می باشد . ایشان در سال آخر نسبت به گرفتن محل ثابت برای برگزاری مراسم تلاش مضاعف انجام داد و درنهایت موفق شد این کار را عملی نماید تا همشهریان محترم بتوانند در محیطی مناسب نسبت به فراگیری معارف اسلامی اقدام نمایند .

او همیشه متین و آرام بود و با آنکه کسالت داشت در شب های اول ماه مبارک رمضان سال ۱۳۹۱ در هیات حضور می یافت و نسبت به نشرو گسترش و آشنایی با علوم و معارف اسلامی همت می گمارد . ایشان پس از یک دوره دو ماهه کسالت در روز ۲۱ ماه مبارک رمضان همزمان با شهادت مولای متقیان حضرت علی (ع) جان خود را به جانان تسلیم نمود و در روز ۲۳ ماه مبارک  در مزار جعفر آباد بیدخت در کنار آرامگاه برادر شهیدش و سایر شهداء و مادر گرامیشان به خاک سپرده و آرام گرفت .