استادیوم ورزشی بیدخت-شهریور 90توپ فرسوده فوتبال به سمت دروازه شوت شده و زوزه کشان مسیر پای مهاجم تا دروازه را می پیماید، دروازه بان شیرجه ای جانانه به سمت توپ می رود حاصل این ماجرا توپی است که هر چند از چارچوب دروازه گذشته اما دهها متر آن سوتر متوقف می شود چرا که دروازه توری ندارد که آن را مهار کند و نیز پیکر خاک آلود دروازه بان جوان بیدختی که باید سرزنش هم تیمی ها و غریو شادی طرفداران و بازیکنان تیم رقیب را همزمان تحمل کند.

چهار سال پیش، به خصوص در روزهای تعطیل، نظیر این صحنه ها را می شد در ورزشگاه شهر بیدخت از توابع شهرستان گناباد مشاهده کرد.
از دهه ۴۰ شمسی که این استادیوم ورزشی بنا شد تا همین چهار سال پیش دو، سه نسل از جوانان بیدختی بخش زیادی از خاطرات دوران نوجوانی و جوانی خود را در این ورزشگاه بازی کردند و انرژی متراکم خود را در آن تخلیه نمودند.
امااکنون استادیوم ورزشی بیدخت که بیش از ۴۰ سال محل جنب و جوش ورزشکاران این شهر بوده است را سکوتی دل آزار فرا گرفته است.
حدود چهار سال پیش، این ورزشگاه تعطیل شد تا با زمینی سبز و چمن کاری شده و سکوهایی مرمت و بازسازی شده پذیرای جوانان بیدختی شود اما از آن زمان تاکنون دیگر در این ورزشگاه توپی از چارچوب دروازه هایش عبور نکرد و صدای هیجان و شادی و رقابت در فضای آن نپیچید.
در این خصوص یکی از ورزشکاران شهر بیدخت گفت:داستان این استادیوم از این قرار است که شورای شهر بیدخت حدود چهارسال پیش با تربیت بدنی به توافق می رسد که استادیوم خاکی این شهر را تبدیل به چمن کنند، تربیت بدنی تهیه بذر چمن را متقبل می شود و شورا هم بقیه کار را بر عهده می گیرد.
‘مهدی صفری’ افزود:شورا بعد از اینکه عملیات خاکبرداری را شروع می کند متوجه حجم کار و هزینه زیاد این پروژه می شود و کار را از عهده و توان خود خارج دیده و کار را رها می کند.
وی گفت:حدود چند ماه، تلی از خاک، سطح تنها زمین ورزشی این شهر شش هزار نفری را فرا گرفت تا اینکه گزارش پنج صدا و سیما گزارشی از این زمین تهیه کرد و در شبکه استانی تلویزیون پخش شد و شاید به دلیل همین گزارش، دوباره کار خاکبرداری شروع شد.
این مربی فوتبال افزود:به هر ترتیب، شهرداری و شورای شهر بیدخت عملیات خاکبرداری را انجام دادند و حتی خاک جایگزین را هم به زمین ورزشی این شهر انتقال دادند.
صفری گفت:اما گویا در سفر معاون استاندار و مدیرکل تربیت بدنی خراسان رضوی به شهر بیدخت کارشناس تربیت بدنی استان نوع خاک جایگزین را تایید نکرده و دستور توقف کار را صادر می کند و دست اندرکاران این پروژه را موظف می کند که بعد از این با نظارت کارشناس اعزامی تربیت بدنی کار را ادامه دهند که از آن تاریخ، کار دیگری روی زمین انجام نشده است.
یکی از ورزشکاران پیشکسوت بیدخت نیز اظهار داشت؛ در تابستان سال ۸۷ در حالی که تیم فوتبال این شهر خود را برای مسابقات باشگاههای گناباد آماده می کرد زمین خاکی را غیر قابل استفاده کردند.
‘عبدالرحیم قرچه’ تعیین یک متولی را برای پیگیری کار چمن استادیوم ورزشی بیدخت ضروری دانست و گفت:در گذشته، نماینده ای از تریت بدنی شهرستان، کار ورزش شهر بیدخت را انجام می داد اما متاسفانه تربیت بدنی به علت کمبود نیرو عملا از دایر کردن نمایندگی در این شهر خودداری کرده است.
وی ادامه داد:هم اکنون، یکی از شهروندان بیدختی به صورت افتخاری این مسوولیت را متقبل شده است.
شهردار بیدخت نیز گفت:شهرداری، تعهدات خود را در این پروژه که عبارت بوده است از باربرداری و بارریزی خاک استادیوم برای چمن کاری انجام داده و شورا نیز کار را در استان و شهرستان پیگیری کرده است.
‘محمد میربیدختی’ افزود:هم اکنون نوبت تربیت بدنی استان است که به قول خود عمل کرده و لوله کشی داخل زمین و تهیه بذر را انجام دهد.
وی در خصوص عدم تایید خاک جایگزین این زمین ورزشی، گفت:خاک ریخته شده در این زمین ورزشی مرغوب است و کارشناس جهاد کشاورزی که مورد تایید تربیت بدنی هم بوده است آن را تایید کرده است فقط در سفر معاون استاندار و مدیرکل تربیت بدنی خراسان رضوی، کارشناس تربیت بدنی نظرش این بود که یک لایه نازک از خاک مخلوط با کود مخصوص برای تکمیل بارریزی لازم است.
او افزود:مدیرکل تربیت بدنی خراسان رضوی دو بار با تقاضای تکمیل پروژه استادیوم ورزشی بیدخت موافقت کرده و حتی دستور استفاده از اعتبارات ورزش روستایی را برای چمن کاری این زمین صادر نموده که البته گویا حسابی با این کار مخالفت کرده است.
نایب رییس شورای اسلامی شهر بیدخت نیز گفت:تمام وظایفی که در قبال مرمت و نوسازی استادیوم بیدخت بر عهده شورا و شهرداری بیدخت بوده انجام گرفته و کار لوله کشی اطراف استادیوم را نیز تربیت بدنی انجام داده است.
‘حسین کلانتری’ افزود:تربیت بدنی استان خراسان رضوی قول داده که با اعتبارات بودجه سال۹۰ کار این زمین ورزشی را به پایان برساند تا جوانان این شهر از سرگردانی نجات یافته و جایی برای ورزش داشته باشند.
مسوول افتخاری تربیت بدنی شهر بیدخت نیز گفت:حدود چهار سال است که تنها زمین ورزشی بیدخت به بهانه اینکه می خواهد به چمن تبدیل شود غیرقابل استفاده شده است و با تمام وعده و قولی که مسوولان ورزش استان و کشور داده اند این کار به سامان نرسیده است.
‘حسین بقایی’ افزود:زمین ورزشی خاکی دیگری برای استفاده ورزشکاران تا آماده شدن این استادیوم در نظر گرفته شده و در این استادیوم هم هیچ اقدامی صورت نگرفته است.
رییس تربیت بدنی شهرستان گناباد نیز در این خصوص گفت:در یکم شهریورماه سال ۸۹ مدیرکل تربیت بدنی خراسان رضوی دستور پیگیری چمن زمین ورزش بیدخت را با استفاده از اعتبارات یک درصد صادر کرد.
‘حسین شاهدوست’ اضافه کرد:در فروردین امسال نیز با پیگیری انجام شده، مدیرکل تربیت بدنی خراسان رضوی، مسوول فنی، مهندسی این سازمان را موظف به بررسی این پروژه کرده است.
وی افزود:در سفر معاون استاندار خراسان رضوی و مدیرکل تربیت بدنی استان قول تامین ۱۵۰میلیون ریال برای تکمیل این زمین ورزشی داده شده است که اگر این اعتبار تخصیص داده شود بخش زیادی از کار انجام می شود.
او گفت:برای تکمیل این پروژه، به ۵۰۰ میلیون ریال اعتبار نیاز است و درصورت تامین این اعتبار چمن قابل استفاده و مرغوبی تهیه خواهد شد.
وی ضمن قدردانی از شورای شهر بیدخت گفت:شورا و شهرداری شهر بیدخت بخش عظیمی از تعهدات خود را در مورد این زمین انجام داده اند و تاکنون در بین شوراهای شهرها و روستاها ی گناباد بهترین همکاری را با تربیت بدنی داشته اند.
او افزود:مدت زمانی که برای تبدیل سازمان تربیت بدنی به وزارت ورزش و جوانان طول کشید باعث شد که تخصیص اعتبارات سال ۹۰ به تاخیر بیفتد و امید است که در آینده ای نزدیک بتوانیم چمن کاری و مرمت زمین ورزشی شهر بیدخت را با اعتبارات ملی و استانی به پایان برسانیم.
منبع: ایرنا

مهدی صفری – پیشکسوت ورزش بیدخت