تربیت بدنی یک پدیده اجتماعی است که از طرق شرکت افراد در فعالیت ها و تمرینات ذهنی و جسمی زمینه شکوفایی استعداد ها و در کنار ان سلامتی و نشاط را فراهم می نماید . در کنار این  واژه با ورزش نیز روبرو هستیم ، این واژه یک وسیله تربیتی است که با مقررات و قوانین مشخص به کسب آمادگی و موفقیت در یک رشته ورزشی می پردازد به عبارت دیگر در ورزش با قهرمانی و کسب موفقیت بیشتر مواجه هستیم .

هر چند در مکالمات روزمره این دو واژه با یکدیگر و در کنار هم کاربرد دارد اما در عمل معانی آن با یکدیگر متفاوت است . تربیت بدنی بیشتر در سنین کودکی و نوجوانی (قشر دانش آموزی ) در جهت تربیت مناسب همراه با فعالیت بدنی مطرح می باشد . تمامی مطالب بالا ذکر این مطلب را دنبال می کردیم که اهمیت تربیت بدنی و ورزش را در سن کودکی و نوجوانی سخن به میان آوریم .

بر اساس کتب رشد و تکامل حرکتی بیشترین دوره رشدی بدن که با جهش رشد اتفاق می افتد در سن جنینی و نوجوان است . در سن نوجوانی با پدیده دیگری همراه با جهش رشدی همراه هستیم و ان بروز تغیرات جسمی در ظاهر نوجوان می باشد که بر اساس اصول روانشناسی نوجوان از معرض دید قرار دادن خود اجتناب می کند .

برای این سن خاص و با توجه به تغییرات فیزولوژیک و هورمونی که اتفاق می افتد فعالیت بدنی امری حیاتی و انکار ناپذیر است . در این سن بسیاری از خانواده با توجه به شرایط مختلف از تشویق فرزندان به فعالیت فوق برنامه  کمتر استفاده نموده و نوجوانان نیز با توجه به دل مشغولی های فروان ( فضاهای مجاری و … ) عطای فعالیت را به لقایش می بخشند . بر اساس تحقیقات متعدد بهترین سن برای ساختن یک قهرمان ورزشی جهت حضور در مسابقات ملی و فراملی در سنین ابتدایی نوجوانی است .

در تحقیقی که توسط محققان داخلی با پرسش ( چرا ورزش نمی کنیم ؟) انجام شده نتایج زیر به دست آمده است ( موسوی کاشف ۱۳۷۹)  :  کمبود وقت (۶۹%) ، کمبود انرژی(۵۹%) و کمبود انگیزه (۵۲%) که نتایج این تحقیق تقریبا برای تمامی ما ایرانیان ملموس می باشد که باید اقدامات بزرگی جهت کاهش این عوامل انجام دهیم که در بعد وزارتی قابل برنامه ریزی می باشد .

با ذکر مثال موارد فوق را در شهرستان گناباد عینی تر مطرح می نماییم

اغلب کلاسهای آموزشی تربیت بدنی در شهرستان گناباد در تابستان آغاز شده و در انتهای تابستان در حدود ۸۵ درصد کلاسها اختتامیه خود را برگزار می نماید . دلایل متعددی برای پایان کلاسهای از سوی مسئولین مطرح می شود : عدم استقابل خانواده ها ، به صرفه  نبودن برگزار ی کلاسها ، نبود مربیان جهت کلاسها و ….  البته ناگفته نمایند در برخی رشته ها همانند رزمی ، کشتی و چند رشته دیگر این کلاسها با تقلیل ورزشکاران و البته انگیزه بالای مربیان به کار خود ادامه می دهند . در برخی شهرستان های استان خراسان رضوی همانند نیشابور ، مشهد و… انتخاب تیم های ورزشی دانش آموزی برای شرکت در مسابقات استانی بسیار ساده است و دلیل آن حضور دانش آموزان در کلاسهای آموزشی تربیت بدنی در طول سال بوده و هنگام انتخاب تیم و شرکت در مسابقات مربیان تنها نقش انتخابی خواهند داشت و قطعا نتایج این تیم در مسابقات به مراتب بهتر از تیم هایی خواهد بود که تیم باید چند هفته به مسابقه گرد هم آمده و از اصول ابتدایی تکنیک گرفته تا انتخاب تاکتیک های یکجا انجام شود .

در چند سال اخیر در بعد قهرمان سازی در رشته های مختلف ورزشی شهرستان اقدامات شاخصی انجام نشده و تک قهرمانان ورزشی با توجه به فعالیت های خود در شهرستان های اطراف در مسابقات استانی و کشوری قد علم می کنند و نام گناباد را مطرح نمایند .  متاسفانه در اکثر مواقع والدین نوک پیکان خود را به سوی مسئولین هدف می گیرند هر چند مسئولین هم در بهبود شرایط نقش اساسی ایفا می کنند اما تکاپو و جنب جوش خانواده ها و تقاضای انان از مسئولین جهت برپایی کلاسهای متعدد ورزشی مفید بوده  و شاهد رونق گرفتن این کلاسها در طول سال خواهیم بود . خوشبختانه با روی کار امدن مسئولین پر تلاش، ورزشی و البته کار بلد  در راس تربیت بدنی شهرستان قطعا با درخواست والدین برای رونق بخشی به تربیت بدنی و ورزش نوجوانان اقدامات خوبی انجام خواهد شد . سخن اخر ، حقیقتا با فراهم نمودن زمینه های حضور فرزندانمان به فعالیت های ورزش و تربیت بدنی ( چه تفریحی و چه بعد قهرمانی )  زمینه  بروز بسیاری از  ناهنجاری های اسکلتی و عضلانی ( که البته در شهرستان کم هم  نیستند) و نیز ناهنجاری های اجتماعی و فرهنگی را خواهیم گرفت و قطعا با پرشور تر شدن  نوجوانان گناباد به طبع شاهد شکوفایی استعداد ها و قد علم کردن قهرمانان ورزشی خواهیم بود .

یاسر قاسم زاده